Czy BigShortBets to dla traderów szansa?

Kybernetes > opinia > Czy BigShortBets to dla traderów szansa?
bigshortbets

Wstrzymanie swobody obrotów akcjami przez m.in. RobinHood po grze przeciwko spadkom GameStop (na którą szło m.in. kilka funduszy hedgingowych) przez zorganizowanych oddolnie inwestorów obiło się już w klasycznych i internetowych mediach szerokim echem. W konsekwencji tych zdarzeń trader Rafał Zaorski stworzył inicjatywę BigShortBets. Inicjatywa ta skupia się na stworzeniu infrastruktury technologicznej dostarczającej szyfrowanej komunikacji, umożliwiającej nieskrępowaną wymianę informacji szczególnie ze strony instytucji państwowych. Na ten moment ryzykowne prawnie jest wykorzystywanie, a co ważniejsze wymiana informacji o charakterze poufnym i co z perspektywy GameStopu dość ważne – porozumiewania się co do wspólnego kierunku aktywności na giełdzie.

Rafał Zaorski pytany o to czy nie boi się udziału dużych inwestorów, np. funduszy inwestycyjnych w swoim projekcie pośrednio wskazał, że nie będzie tworzył ograniczeń uniemożliwiających tego typu operacje. Ponadto wskazał, że nie będzie go tyle interesowała jakość informacji w obiegu dzięki systemowi, a to, żeby w ogóle były możliwe do obracania.

Można w tym projekcie wyczytać pewną konkretnie ukierunkowaną formę DAO. Formy anonimowej organizacji zdecentralizowanej, która w naturalny sposób w swojej części będzie dążyć do walki na giełdzie o środki.

Z perspektywy racjonalności ekonomicznej, by ten projekt generował większości zyski trzeba przyjąć, że udział w nim będzie dość elitarny np. przez ograniczony obrót tokenem albo poprzez zaporową cenę tokenów (podobno wymiana informacji ma zachodzić w wyniku obrotu tokenami, które też to tokeny mają równocześnie stanowić czynnik udziału w inicjatywie). Alternatywą jest, że dla zdecydowanie mniejszej części inwestorów platforma (na platformie) ta inicjatywa będzie generować zyski poprzez kreowanie wewnętrzny wcześniejszy obieg informacji i sterowanie, prowokowanie do pompowania cen akcji wybranych spółek lub kryptowalut i odpowiednie zarządzanie wychodzeniem z pozycji… lub generalnie zarządzanie tłumem w ramach którego to zarządzania zyskiwałoby się przewagę rywalizacyjną wynikającą z tytułu częściowego stopnia kontrolowania tłumu. Innym problemem i źródłem dochodów może być sprzedaż informacji nieprawdziwych natomiast o charakterze plotki. Natomiast równocześnie można znowu wrócić do tego że tego typu plotki mogą odznaczać się w zachowaniach ceny różnych aktywów (szczególnie o niższej kapitalizacji) jeśli będą poważnie brane pod uwagę. Oczywiście jest też możliwość, że wszystko oprze się na podsystemie reputacji i wzajemnych poleceń, natomiast będzie to sytuacja w której wyrośnie kilku mini-Sorosów/mini-Buffetów którzy będą swoimi opiniami kreowali jakiś segment rynku.

Oczywiście słuszna jest krytyka obecnego stanu prawnego, w ramach którego oczywistym staje się, że praktycznie małe podmioty tracą prawa i zakres ruchów a duże podmioty stać na droższe narzędzia, legalne omijanie prawa albo stworzenie takiego procesu w którym zachodzi silne zatajanie lub kasowanie śladów dla operacji nielegalnych. Jednocześnie trudno uwierzyć w to, że takie narzędzie w kształcie jakim mówi się o nim w lutym 2021 będzie mogło urealnić sprawiedliwszą rywalizację rynkową. Z jednej strony może narzędzie przejąć wielki kapitał, z drugiej jakaś „gildia traderów” w ramach sieci zaufania, z trzeciej może być to ośrodek dezinformacji lub chaosu. Niezależnie zaś od tego na pewno zauważyć można, że gdyby akcje typu gra oddolna na GameStop były powszechniejsze to gra na spadki lub bardzo luźna wycena, z dużą wrażliwością na zmiany mogłaby ulegać zmianie w kierunku jakiejś większej, zdrowszej homeostazy na rynku.

Ostatnie newsy

Kybernetes Opus Magnum

Czym jest Kybernetes Opus Magnum?
Pokaż

Related Posts

Leave a Reply